18 Mart 2010 Perşembe

18 MART ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ..

Tarih 18 mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi..
Bu yüce insanlarımızı senede bir gün değil her saat her dakika hatırımızdan çıkarmamız gerekir..

Tarihin akışını döndüren muhteşem bir zafere imza atan Çanakkale kahramanlarını ve kendilerini Türk Milleti’nin varlığına adayan tüm şehitlerimiz Nur içinde yatın. Ruhunuz şad mekanınız cennet olsun...

İşte o şehitlerimizden Üsteğmen Zahid'in ailesine yazdığı mektup..

Üsteğmen Zahid'in Vasiyeti

“Bu günlerde her zamankinden daha önemli muharebelere gireceğiz.Bilirsin , her muharebeye giren ölmez. Fakat eğer ben ölürsem sakın gam yeme... Beni ve seni yaratan Allah bizi nasıl dünyada birbirimize nasip etti ise , benden şehitlik rütbesini esirgemediği taktirde , elbette , ruhlarımızı da birbirine kavuşturur.Vatan yolunda şehit olursam bana ne mutlu.Ancak , sana bir vasiyetim var :


Birincisi benim için kat’iyyen ağlama...

İkincisi, eşyamın listesi ilişikte.Bunları sat , ele geçecek paradan “mihr-i muaccel ” ve “mihr-i müeccel ” ini al , üst tarafı ile bana bir mevlüt okut.Eğer bunlar sana borcumu ödemezse hakkını helal et ve ilk gece aramızda geçen sözü unutma...”

Ayrıca mektubun içinden kırmızı kordelaya bağlı bir de saç demeti çıkar.Saçın tazeliği bunun mini mini bir yavrunun başından kesilmiş olduğunu göstermektedir.

İşte o zaman herkes Zahid’in evli olduğunu ve Nadide isminde de bir yavrusunun varlığını öğrenir.Çünkü Zahid Üsteğmen cepheye gelirken arkasında evlad ü iyal düşüncesini de bırakmıştır.Ve savaş boyunca ne izin isteyerek evine gitmeyi düşünmüş ne de o konuda iki çift laf etmiştir.

Zahid , 9 Ocak 1916’da şehit olur.

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinden Üsteğmen Zahid , Aziziye ilçesinin Kılıç Mehmet Bey köyünden Ahmet Efendi’nin kızı , eşi Hanife Hanım’a yazdığı ve vasiyetini bildirdiği mektubunu şu cümle ile bitirir :
“Bu vasiyetimi aldığınız zaman yüksek sesle ağlamanıza razı değilim.”

2 yorum:

Yeşim dedi ki...

Öyle bir ecdadın evlatlarıyız ki; onlara layık olmak için çok çalışmamız ve Vatanımıza canımız pahasına sahip çıkmamız gerekir. Unutmamalıyız ki şu an hayattaysak bunu onlara borçluyuz.
Sevgiler...

Arzu dedi ki...

Paylaşımınız ve duyarlılığınız icin teşekkürler

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...